Wikipedia:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_Xl8K9ObtVimC4OjoYKayT9nxNjsHLdBFQwz4vT_QPG43oTiwFc8jJS0XaqPl6xaS7L39TCt975-JaiHyvNm4fRcWHAawMvkuCqE0dDJheOMEouuThwrpDsVNNTWBrrAfpzRpo2MLjXo/s320/Paternoster_animated.gif)
Dźwigi typu paternoster były popularne w pierwszej połowie XX wieku, kiedy mogły przewozić więcej pasażerów niż standardowe dźwigi. Były popularne w Europie, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, mniej w Wielkiej Brytanii. W Polsce urządzenie takie znajdowało się w Gliwicach na terenie zakładów Bumar Łabędy, a do dziś funkcjonuje w katowickim Gmachu Sejmu Śląskiego oraz w budynku biurowym przy ul. Wita Stwosza 7,modernistycznej centrali Banku Zachodniego przy wrocławskim Rynku oraz w gmachu Urzędu Wojewódzkiego wOpolu i w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Obecnie, w wielu krajach zabronione jest stosowanie takich urządzeń, ze względu na wysoką wypadkowość. Także ze względu na dostęp dla osób niepełnosprawnych takie urządzenia wychodzą z użycia. Obecnie eksploatuje się tylko stare urządzenia, których liczba ciągle maleje.
Nazwa paternoster ("Ojcze Nasz") została zapożyczona poprzez analogię do sznura modlitewnego paternoster.
"Paternoster" w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz